KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13534290
nr 1353 4290
Calle Nyland
(f. 1907), Sverige
Oljemålning, Bergslandskap. Signerad, daterad 1937. Olja på duk, 54x54 ca
Calle Nyland, född 1907 i Kopparberg, Dalarna, svensk målare och grafiker.
måndag 12 oktober 2020
kl 20:08:46
Calle Nyland
Läs mer om Calle Nyland